XV Cross Maraton im. Adama Mariana Walczaka – podsumowanie

Już po raz 15. KTS Supermaraton Kalisz zorganizował zimowy Cross Maraton im. Adama Mariana Walczaka. Czas szybko leci jak widać, bo wszystko zaczęło się 15 lat temu i wtedy to był pierwszy zimowy maraton w Polsce, tak więc tradycję póki możemy to musimy podtrzymywać. Dzięki uprzejmości przesympatycznej pani Ireny Hofman – dyrektor Szkoły Podstawowa nr 6 w Kaliszu, mieliśmy idealną bazę biegu, gdzie można było nie tylko skorzystać z szatni, natrysków czy ogrzać się przed i po biegu ale też spokojnie odebrać swój pakiet startowy i pożywić się przy licznie rozstawionych stolikach. Z tego miejsca raz jeszcze Pani Dyrektor serdecznie dziękujemy!

Na chwilę przed startem podziękowania dla Pani Iwony Hofman.

O godzinie 7:30, gdy otwierają się po raz pierwszy drzwi biura zawodów, ekipa Supermaratonu Kalisz od dawna wszystko ma dopięte na ostatni guzik i gotowa jest ugościć Biegaczki i Biegaczy z całego kraju. Pierwsza osoba swój pakiet odebrała już kilka sekund po godzinie 7:30 a w pakiecie startowym dzięki hojności i serdeczności Partnerów naszego Biegu, mogli znaleźć czapkę biegową, zdrową przekąskę dostarczoną przez Cripsy Natural, zaproszenie od Fitness World (najnowocześniejszego klubu fitness w Kalisz, który jest otwarty 24h na dobę) oraz kupon konkursowy umożliwiający zdobycie jednej z wielu atrakcyjnych nagród, losowanych po zakończeniu Biegu.

Czapka z pakietu startowego znalazła uznanie zarówno wśród pań jak i panów!

Po raz kolejny otrzymaliśmy wsparcie od Prezydenta Miasta Kalisza, dzięki czemu mogła zostać zwiększona pula statuetek w poszczególnych kategoriach oraz po pierwszy raz w historii naszego Zimowego Cross Maratonu im. Adama Mariana Walczaka pomiar czasu został przeprowadzony przez profesjonalną firmę Foxter Sport.

Wszystko to jednak byłoby nieistotne gdyby nie było najważniejszego elementu każdego biegu, czyli Uczestników. A tych w tym roku gościliśmy rekordową ilość! Blisko 200 osób zaszczyciło nas swoją obecnością i podjęli wyzwanie nie tylko z innymi rywalami, ale w dużej mierze z własnymi słabościami, bo pokonanie niełatwej technicznie trasy w środku zimy jest wyczynem niebywałym. W tym roku Biegacze do wyboru mieli dwa dystanse: maraton oraz półmaraton. Zaskoczeniem nie było, że o tej porze roku większym zainteresowaniem cieszył się dystans 21.1km, jednak miłośników podejmowania tych najtrudniejszych wyzwań, czyli rywalizacji na trasie składającej się z 6 pętli zlokalizowanych w Lesie Winiarskim, też nie brakowało.

Zimowy XV Cross Maraton im. Adama Mariana Walczaka

Pogoda w tym roku była mniej zimowa, niż można się tego spodziewać w środku lutego, ale na pierwszych kilometrach po mroźnej nocy miejscami było bardzo ślisko i niebezpiecznie. Wraz z upływającym czasem, wzrostem temperatury i z każdym kolejnym odciśniętym śladem butów Biegaczy, ta zmarzlina odpuściła i fragmentami dla odmiany zaczęło robić się bardziej błotniście. Jak na złość na jednym odcinku trasy, gdzie można było „odpocząć”, bo ul. Długa to kilkuset metrowy wyasfaltowana zbieg, tego dnia silnie wiejący tam czołowy wiatr skutecznie hamował i chłodził  sprinterskie zapędy wszystkich Biegaczy. Warunki takie nie zatrzymały jednak tych najlepszych i najszybszych: Filip Jańczak na pokonanie 42,195 km potrzebował zaledwie 2:55:07 a Szymon Chojnacki na przebiegnięcie półmaratonu 1:23:45! Najszybsze z pań to Marlena Nowacka w maratonie (3:38:45) oraz Arleta Lorenc na dystansie połowę krótszym (1:46:27). Brawo!

Najlepsze kobiety w maratonie!
Najlepsi panowie w maratonie!
Najszybsze kobiety w półmaratonie!
Najszybsi panowie w półmaratonie!

Jednak to każdy Uczestnik wbiegający na metę XV Cross Maratonu im. Adama Mariana Walczaka czuł się zwycięzcą i z wielką radością przyjmował pamiątkowy medal. Po kilku głębszych oddechach, gdy puls wracał do normalnego poziomu, można było podzielić się swoim szczęściem ze swoimi bliskim a następnie wraz z pozostałymi Biegaczami posilić się ciepłym posiłkiem.

Na szczęście fachowa opieka medyczna, która czuwała w gotowości przez cały czas trwania biegu, nie musiała podejmować żadnej interwencji, tak więc udało się wszystkim bezpiecznie dotrzeć do mety.

Podczas oficjalnej dekoracji oprócz tych najszybszych w swoich kategoriach wiekowych Zarząd KTS Supermaratonu Kalisz nie mógł zapomnieć o dwójce wyjątkowych postaci – Marku Frontczaku i Robercie Rzepeckim, którzy 15 lat wcześniej wraz z  32-osobową grupą ukończyli pierwszą edycję Zimowego Cross Maratonu im. Adama Mariana Walczaka. Wtedy dla jednego i drugiego był to pierwszy maraton w życiu. Od tego czasu nieprzerwanie rok w rok stają na stracie „Walczaka” i pokonują pełny dystans maratoński. Dziś jako jedyni Biegacze na całej kuli ziemskiej mają na koncie wszystkie 15 edycji naszego Cross Maratonu (ogólnie dla Marka był to 189. maraton, dla Roberta 78.). Brawo Panowie – zdrowia i wytrwałości życzymy!

Robert i Marek

Dziękujemy wszystkim Biegaczkom i Biegaczom za udział w XV Cross Maratonie im. Adama Mariana Walczaka, dziękujemy Wam za wszystkie miłe słowa i zapraszamy na kolejne imprezy biegowe organizowane przez Supermaraton Kaliszu. Dziękujemy wszystkim naszym Partnerom: Miastu Kalisz, Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 6, Crispy Natural, Fitness World – dzięki Wam mogliśmy zorganizować nasz Bieg na tak wysokim poziomie!

Na koniec dziękujemy wszystkim Osobom, które dołożyły choćby najmniejszą cegiełkę przy organizacji w XV Cross Maratonie im. Adama Mariana Walczaka.

Do następnego!

 

W powyższym tekście użyte zdjęcia autorstwa Edyty Marciniak. Cała galeria do obejrzenia TUTAJ.

 

PEŁNE WYNIKI  XV Cross Maratonu im. Adama Mariana Walczaka

Wyniki w podziale na poszczególne kategorie:
Mistrzostwa „KTS Supermaraton Kalisz” (maraton) | Mistrzostwa „KTS Supermaraton Kalisz” (półmaraton)

Maraton:

K-35 | K-55 | K-65 M-25 | M-35 | M-45 | M-55 | M-65 |

Półmaraton:

K-35 | K-45 | K-55 | K-65 M-25 | M-35 | M-45 | M-55 | M-65 |